55ºF

Who is on the November 2020 election ballot for Bexar County

From president to constable, find all candidates participating in the election around the San Antonio area

photo

SAN ANTONIO – We now know what the Bexar County ballot will look like for the 2020 General Election on Nov. 3.

Any U.S. citizen who is 18 years old by Election Day and registered to vote in Texas by the Oct. 5 voter registration deadline can vote in the election, with a few exceptions prohibited by law.

These are the candidates in contested races at the federal, state and Bexar County level. The candidates are listed in the order they will appear on the ballot.

FEDERAL:

PRESIDENT/VICE-PRESIDENT

  • Donald J. Trump /Michael R. Pence REP
  • Joseph R. Biden /Kamala D. Harris DEM
  • Jo Jorgensen /Jeremy “Spike” Cohen LIB
  • Howie Hawkins /Angela Walker GRN

U. S. SENATOR

  • John Cornyn REP
  • Mary “MJ” Hegar DEM
  • Kerry Douglas McKennon LIB
  • David B. Collins GRN

U. S. REPRESENTATIVE DISTRICT 20

  • Mauro Garza REP
  • Joaquin Castro DEM
  • Jeffrey Blunt LIB

U. S. REPRESENTATIVE DISTRICT 21

  • Chip Roy REP
  • Wendy R. Davis DEM
  • Arthur DiBianca LIB
  • Tommy Wakely GRN

U. S. REPRESENTATIVE DISTRICT 23

  • Tony Gonzales REP
  • Gina Ortiz Jones DEM
  • Beto Villela LIB

U. S. REPRESENTATIVE DISTRICT 28

  • Sandra Whitten REP
  • Henry Cuellar DEM
  • Bekah Congdon LIB

U. S. REPRESENTATIVE DISTRICT 35

  • Jenny Garcia Sharon REP
  • Lloyd Doggett DEM
  • Mark Loewe LIB
  • Jason Mata, Sr IND

STATE:

RAILROAD COMMISSIONER

  • James “Jim” Wright REP
  • Chrysta Castañeda DEM
  • Matt Sterett LIB
  • Katija “Kat” Gruene GRN

CHIEF JUSTICE, SUPREME COURT

  • Nathan Hecht REP
  • Amy Clark Meachum DEM
  • Mark Ash LIB

JUSTICE, SUPREME COURT, PLACE 6 - UNEXPIRED TERM

  • Jane Bland REP
  • Kathy Cheng DEM

JUSTICE, SUPREME COURT, PLACE 7

  • Jeff Boyd REP
  • Staci Williams DEM
  • William Bryan Strange III LIB

JUSTICE, SUPREME COURT, PLACE 8

  • Brett Busby REP
  • Gisela D. Triana DEM
  • Tom Oxford LIB

JUDGE, COURT OF CRIMINAL APPEALS PLACE 3

  • Bert Richardson REP
  • Elizabeth Davis Frizell DEM

JUDGE, COURT OF CRIMINAL APPEALS PLACE 4

  • Kevin Patrick Yeary REP
  • Tina Clinton DEM

JUDGE, COURT OF CRIMINAL APPEALS PLACE 9

  • David Newell REP
  • Brandon Birmingham DEM

MEMBER, STATE BOARD OF EDUCATION, DISTRICT 5

  • Peter P. “Pete” Flores REP
  • Roland Gutierrez DEM
  • Jo-Anne Valdivia LIB

STATE SENATOR, DISTRICT 19

  • Peter P. “Pete” Flores REP
  • Roland Gutierrez DEM
  • Jo-Anne Valdivia LIB

STATE SENATOR, DISTRICT 21

  • Frank Pomeroy REP
  • Judith Zaffirini DEM

STATE SENATOR, DISTRICT 26

  • José Menéndez DEM
  • Julián Villarreal GRN

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 116

  • Robert Litoff REP
  • Trey Martinez Fischer DEM

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 117

  • Carlos Antonio Raymond REP
  • Philip Cortez DEM
  • Tony Quinones LIB

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 118

  • Adam Salyer REP
  • Leo Pacheco DEM
  • Eric Jason Velasquez LIB

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 119

  • George B. Garza REP
  • Elizabeth “Liz” Campos DEM
  • Arthur M. Thomas IV LIB
  • Antonio Padron GRN

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 120

  • Ronald Payne REP
  • Barbara Gervin-Hawkins DEM
  • Shawn Huckabay LIB

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 121

  • Steve Allison REP
  • Celina Montoya DEM

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 122

  • Lyle Larson REP
  • Claire Barnett DEM

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 125

  • Ray Lopez DEM
  • Tony Valdivia LIB

CHIEF JUSTICE, 4TH COURT OF APPEALS DISTRICT

  • Renée Yanta REP
  • Rebeca Martinez DEM

DISTRICT JUDGE, 37TH JUDICIAL DISTRICT

  • Joseph P. Appelt REP
  • Nicole Garza DEM

DISTRICT JUDGE, 144TH JUDICIAL DISTRICT

  • Melisa Skinner REP
  • Michael Mery DEM

DISTRICT JUDGE, 386TH JUDICIAL DISTRICT

  • Daphne Previti Austin REP
  • Jacqueline “Jackie” Valdés DEM

DISTRICT JUDGE, 399TH JUDICIAL DISTRICT

  • Walden Shelton REP
  • Frank J. Castro DEM

DISTRICT JUDGE, 407TH JUDICIAL DISTRICT

  • Stephani Walsh REP
  • Tina Torres DEM

COUNTY

SHERIFF

  • Gerard C. “Gerry” Rickhoff REP
  • Javier Salazar DEM
  • Write-in (Voto Escrito)

COUNTY TAX ASSESSOR-COLLECTOR

  • Stephen David Pennington REP
  • Albert Uresti DEM

COUNTY COMMISSIONER PRECINCT 1

  • Gabriel Lara REP
  • Rebeca “Becky” Clay-Flores DEM

COUNTY COMMISSIONER PRECINCT 3

  • Trish DeBerry REP
  • Christine Hortick DEM

JUSTICE OF THE PEACE PRECINCT 2

  • Roberto Robbie Vasquez DEM
  • Rhett R. Smith LIB

COUNTY CONSTABLE PRECINCT 2

  • Charlie Peña Jr REP
  • Leticia R. Vazquez DEM

COUNTY CONSTABLE PRECINCT 4

  • Larry Ricketts REP
  • Kathryn Brown DEM

There are other items on the ballot depending on the voting precinct -- including school district elections, municipal races and city propositions.

See the full sample ballot here:

Other election resources:


About the Author: